Ku-Crew

Me Ku Crew drejt suksesit...
 
PortalliForumPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 poezi dashurie

Shko poshtė 
AutoriMesazh
actualNumri i postimeve : 45
Registration date : 26/12/2007

MesazhTitulli: poezi dashurie   Thu Dec 27, 2007 5:01 pm

1.Te dua te dua
nese nuk beson
pyete zemren time
ajo te tregon.

Ne gjum kur rash
ne enderr te pash
ne kembe u ngrita
emrin tend e bertitaaaa.

Diku te lumi
ishin dy zemra
njera ish e jotja
dhe tjetra e jemja.

Gjithnje te kujtoj
kurr ste harroj
nga zemra ime kurr
nuk mundem te largoj.

Ne nje pyll te dendur
qdo gje ne qetsi
dy zemra te arta
lidhin nje Dashuri.

Nuk jom poete
qe shkruj poezi
por jom ajo vajza
qe te du ty.

Ishte dite e diell
askush nuk punon
vetem zemra ime
per ty po mendon.

E kom nje lule
emrin nuk ja di
por me duket qe quhet
MOS ME HARRU TI!

Per ty Zemer
A harohet ajo nate
kur me ty jam ndar
a harohen ata sy
qe i lash duke qar


2.Dashuria ime e parEdhe sot me djeg ky mall
ku je dashuria ime e par
Pse o zot keshtu me denove
Qfar kam bere qe kam mbetur ne vetmi
Tregom ti se ku te shkoj
Gjitha rruget e mia jan m'byllur
Mua me mbyti ky mall per ty
Kthe prap dashurin tek une shpirti im.

Dola ne dritare isha tuj mendu
Dashurin e par smundem me harru
A te kujtohet ajo dite kur na binte shi
Zemrat na u'ndan ne me lote ne sy
Prit e prit gjdo dit me kaloj nje vit
Ende ty te pres ku je fati i zi
Duart po me dridhen floket me jan zbardh
Ende e kujtoj dashurin e par
Ditet e ardhmeris tash une i kerkoj
Por smundem ta gjej se ajo me shkoj..

3.Po i mbylla syte o shpirt
te lodhur Nga te qarit
Se vetem ne enderr
takohen te ndarit Le
te jete Jeta ashtu
Si e mendon ti
ne vdeksha une
Dua te me Varrosesh
ti ne qofte se ke mundesi

4.Dua te te them te dua
Por ti sme degjon
Dua te tregoj se ēfar
Je per Mua Por ti Nuk
E Kupton Dua te kerkoj
Te falur Por ti se Pranon
S"dua te kerkoj ndarje
Por ti Kete Po kerkon

Nje nate e erresuar
Nje nate Me klithma
Degjoj zerin tend
E dashur dhe te dua
Bertisja Por ti koken
Se ktheve mua sme degjove
Me le ne vetemi per mua
Smendove do te rri ne vetemi
Do te rri dhe te Lotoj
Se vetem Ty e dashur Vetem Ty te Dashuroi

5.Per ty Zemer

Kush Ishte ai Shpirt keq
Kush ai Dore e rende Qe
Te thyen Zemeren Dhe
Dashurine Tone Godet
Pse... pse zemer lejon
Pse degjon Te tjeret
Dashurine Te te udheheqin
Dhe zemeren te ta Lendojne
Nuk e sheh Para syve
ē"far ke dhe po Humbet
Nuk I beso Syte e E zemeres
Qe te sheh dhe te do fort
Qe te ndien dhe Te dashuro
Perse...perse e dashur mendon
dhe renkon dhe zemrat tona
dit E nate i le qe te Vajtojn

6.Ti engjulli ime mė bėre tė zbuloj universin e dashuris ,
aty ku deshta tė jem me ty njė jetė tė tėr nė horizontin
e pafund nė qiellin e hapur me plot yje me zemra perplot dashurie .
Unė qė besojsha nė njė dashuri tė veshtir, mendojsha se ėshtė pamundur pritja ,
si tė veproj kur ty s'tė takoj , por tani e shoh se sa leht ėshtė kur tė dashuroj
kur them se jam me ty edhe perse pėr nuk je afėr,
asgjė nuk me duket e veshtir tani . . .
E tani si mundem tė harroj ,
edhe nėse njė dit jeta na ndan
pėrgjithmon me ke pran pėr tė then deshiren e flaket qė e kam ,
fjalen "Tė dua " pa pershperis . . .
Sot kur e shiko tė kaluaren
shoh njė shpirt tė humbur , njė shpirt tė thyer e tė zhgėnjyer nga jeta . .
Nė presencen time shoh tani nje engjullė nė drejtimin tim
qė mė mban nė dor, sė bashku fluturojm diku largė nė qiell
qė dashurin e flaket ta shijojm .

7.Premtoj se gjithmon do te te dua,
do respektoj ndjenjat a tua,
do jem i joti deri sa te vdes,
edhe ne vdekje ne parajse ty do te pres.
Sa te rroj do jesh idhulli im,
ai qe merzitjen ma kthen ne gezim,
me bukurine e diellit ne perendim,
do jesh gjithmon pjese e shpirtit tim.
Je ti evetmja qe adhuroj,
me ben si i cmendur te te dashuroj,
jetoj mes engjejve kur ty te shikoj,
e vetme pa ty kurre nuk dua te jetoj,
Premtoj se vetem i joti jam,
vend ne zemer vec per ty kam,
shpresoj qe me do sa te dua un ty,
qe endrren tone ta jetojme te dy

8.Naten zhytem ne mendime
erresira me mundon
nen jastek,
ne gushen time,lotet,
nje nga nje pikojne..
Pse s'mendove dhe per mua
qe ne zemer me lendove
Kur te dhashe puthjen e pare
z'do te iki me premtove.
Nga magji e syve te tu
dashurova si e marre
nen pisha,ne mesnate
yjet bashke na kishin pare
Dhe tani me thuaj
Kete plage si ta sheroj?
Me ne endrra mos te shoh
dhe nga mendja te largoj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
poezi dashurie
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» VIKTORIA XHAKO - SONET DASHURIE - Poezi
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Poezi dhe parodi humorisrike
» Me rastin e ditlindjes se poetit POEZI NGA IZET ABDYLI
» Adelina Dardha: Poezi " Miqesia"

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Ku-Crew :: Argėtime nė Ku Crew :: Dashuria-
Kėrce tek: