Ku-Crew

Me Ku Crew drejt suksesit...
 
PortalliForumPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 kultura

Shko poshtė 
AutoriMesazh
mr_net

mr_net

Numri i postimeve : 11
Registration date : 03/01/2008

MesazhTitulli: kultura   Thu Jan 03, 2008 10:28 pm

Me nocionin kulture do te kuptojme nje teresi komplekse ku perfshihen njohurite
bindjet, arti,morali, ligjet,doket dhe tjera aftesi qe bartin nga njeriu me atributin
e anetaris te nje shoqerie te caktuar njerzore.
Perkufizimi i mesiperm edhe pse duketlarg nocionot tone te hershem mbi kultu-
ren mendoj se eshte jo vetem bindes dhe i plote por njekohesisht edhete detyren
t'ju rikthehesh bindjeve per atributet e kultures dhe raportet e saj.
Nga ana tjeter lidhja e nocionit kulture vetem me nje grupte caktuar njerezish qe
zakonisht njihen si poet,shkrimtar,muzikant apo artist te tjere me te cilat njehsohet
pastaj edhe tere klasa, intelektualet e nje kombi e kthen diskutimin per kulturen dhe
rolin ne nje drejtim krejt tjeter.Me pak fjale kultura ne teresi eshte nje menyre e
caktuar kohe.Se dyti kur flasim per kulturen cdo her duhet te kuptojme ate si dicka
te njehesuar,statike dhe me permasa te pakten kombetare.Nderkaq nese thellohemi
ne realitetin e perditshem esht e pamundur mos veme re se kultura ndryshon jo vetem
nga qyteti ne qytet po edhe nga lagja ne lagje dhe nga familja ne familje.
Vetem te gabuar nga idete tona teorike me shpesh gabohemi e flasim per kultura mbare
shoqerore.Nga ana tjeter kultura eshte ne nje ndryshim te vazhdueshem.Pra ajo na para-
qet nje te dukur qe qenia kolektive e perdor per te mbijetuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
kultura
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Ku-Crew :: Shkenc/Art/Kultur/Sport :: Kultura-
Kėrce tek: