Ku-Crew

Me Ku Crew drejt suksesit...
 
PortalliForumPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Mirėmbajtja dhe pastrimi i CD, DVD

Shko poshtė 
AutoriMesazh
s-kill

s-kill

Numri i postimeve : 83
Registration date : 27/12/2007

MesazhTitulli: Mirėmbajtja dhe pastrimi i CD, DVD   Sun Dec 30, 2007 3:45 pm

--------------------------------------------------------------------------------

Disqet Kompakt (compact disc) ose shkurt CD, janė relativisht tė fortė por nga pakujdesia e pėrdoruesve ato mund tė bėhen pis ose tė dėmtohen dhe kėto shkaktojnė ndalesėn e kengėve ose humbjen e informacionit tė ruajtur. Pėrdorimi i shpeshtė i CD-ve tė gėrvishtur, ose tė pistė me pluhura dėmtojnė edhe lentet e aparateve tė ndryshme si CD-Player, DVD-Player, Kompjuterave, etj. Pėr tė shmangur kėto probleme dhe pėr tė zgjatur jetėn e aparatėve, kėshillohet qė CD tė mbahen me kujdes dhe tė pastrohen mirė para pėrdorimit.

Mirėmbajtja e CD- Mbajini gjithnjė nė kasetat plastike ose xhepat prej letre/rrobe.
- Mbajini nė temperatura normale, larg vendeve me lagėshtirė, larg rrezeve tė diellit.
- Mos i vendosni nė sipėrfaqe ku mund tė pėrthyen ose deformohen.
- Mos i vendosni nė sipėrfaqe tė ashpėrta ose me pluhura.

Pėrdorimi- CD duhen prekur vetėm nga vrima nė qėndėr ose nga anėt.
- Mos i prekni dhe mos lini shėnja gishtash.
- Mos i pėrthyeni dhe mos i deformoni.
- Mos shkruani me laps, stilolaps dhe sende tė tjera tė mprehta.
- Pėr tė shkruar mbi CD pėrdorni vetėm penelat me majė tė butė prej rrobe ose sfungjeri.

Pastrimi
Nė dyqan mund tė gjeni peceta dhe solucione tė posaēme pėr pastrimin e CD por tė njėjtat materiale mund ti keni nė shtėpi.
Pėr solucionet e gatshme duhet tė ndiqni udhėzimet e fabrikės. Solucioni hidhet gjithnjė mbi pecetė dhe pastaj peceta pėrdoret pėr tė fshirė lehtė CD. Mos e hidhni solucionin direkt mbi CD.

1. Vendoseni CD mbi njė sipėrfaqe tė lėmuar ose rrobė tė butė (jo statike) dhe mbajeni nė vend duke e kapur nga anėt.
2. Me dorėn tjetėr fshijeni lehtė me njė pecetė tė butė (jo statike) si ajo qė pėrdoret pėr pastrimin e syzeve ose monitorėve. Nė qoftė se nuk keni pecetė prej rrobe, mund tė pėrdorni kartpeceta tė buta higjenike pa push.
3. Fėrkimi bėhet duke filluar nga qėndra dhe duke vazhduar drejt anės sė rrethit duke pėrshkuar rrezen. Mos e fėrkoni nė formė rrethi.
4. Vazhdojeni fėrkimin deri sa tė zhduken shėnjat e gishtave, njollat, pluhuri dhe pisllėqe tė tjera. Nė qoftė se njollat nuk dalin, peceta mund tė njomet me pak ujė tė vakėt. Mos pėrdorni alkool, vajra, apo solucione tė tjera sepse kėto mund tė depėrtojnė sipėrfaqen e CD dhe dėmtojnė informacionin. Kur tė mbaroni pastrimin, sipėrfaqja duhet tė jetė e thatė dhe pa njolla.

Kėshilla mė lart janė tė vlefshme edhe pėr miniCD dhe DVD.

Nė vazhdim mund tė shikoni edhe ilustrimet e hapave mė lart.
Kodi:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Mirėmbajtja dhe pastrimi i CD, DVD
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Ku-Crew :: Programe, Mėsime, Seriale, Dizajn :: Ebooks / Tutorial-
Kėrce tek: